Sviatosti

O sviatostiach

Nech je tvoje Verím v Boha pre teba akoby zrkadlom. Pozeraj sa do neho, aby si videl, či veríš to, čo hlásaš, že veríš. A raduj sa každý deň vo svojej viere.
Sv. Augustín

Sviatosti Nového zákona ustanovil Ježiš Kristus. Je ich sedem: krst, birmovanie, Eucharistia, pokánie, pomazanie chorých, posvätný stav a manželstvo.

Tieto sviatosti sa týkajú všetkých období a všetkých dôležitých chvíľ života kresťana: dávajú zrod a rast, uzdravenie a poslanie životu viery kresťanov. Je v tom určitá podobnosť medzi obdobiami prirodzeného života a obdobiami duchovného života.

Cirkev ustanovila sväteniny na posvätenie niektorých služieb, niektorých stavov života, najrozličnejších okolností kresťanského života a používania vecí, ktoré sú užitočné pre človeka. Sväteniny neudeľujú milosť Ducha Svätého na spôsob sviatostí, ale modlitbou Cirkvi pripravujú na prijatie milosti a disponujú na spoluprácu s ňou. Medzi sväteniny patria predovšetkým požehnania. Každé požehnanie je oslavou Boha a prosbou o jeho dary.

Obrazok

Sviatosti